A szöveged majd megírja a ChatGPT? Könnyen lehet, de közel sem mindegy, hogyan. A mesterséges intelligenciának megvan a helye a szövegírásban, azonban magától nem fog tudni mindent megcsinálni.
A lehetőség viszont adott, hogy a segítségével jóval kevesebb idő alatt készüljenek el szövegek – ha jól használja az ember. Ha nem, akkor majdnem ugyanannyi időt vesz el például egy cikk vagy egy aloldal szövegének megírása, mintha “kézzel” történne. Ráadásul az eredmény minősége valószínűleg valamivel rosszabb lesz.
A korlátja ott van a dolognak, hogy alapvetően rendszerben és adatokban van a tudása jelenleg mindegyik AI alkalmazásnak. Egy szó mint száz a mesterséges intelligencia nem feltül úgy intelligens ahogy feltétlenül szeretnénk.
Ezzel együtt simán lehet használni, mint ahogy teszik is azt nagyon sokan, szöveggenererálásra, amit nem is csinál rosszul. Ha a cél, az, hogy töltelékszövegek szülessenek a weboldalakra, akkor ennek simán megfelel. Ez azonban biztos, hogy nem elég. Egy ilyen szöveg önmagában nem fog sem vásárlót, sem látogatót, sem jobb elérést hozni, és egy idő után ciki is lesz. Általában az a gond velük, hogy nincs bennük hasznos, új információ, hozzáadott érték, amit nem néznek jó szemmel az olvasók és egyébként a keresők sem, mint például a Google.
Custom GPT szövegírásra
Ahhoz, hogy a mesterséges intelligenciával olyan szövegek szülessenek, amiknek megvan ez a hozzáadott értékük, nagyon pontosan el kell mondani azt, hogy mi is az, amit végeredményként olvasni szeretnénk. Egy annál sokkal részletesebb briefre van szükség, mint amit egy emberi szövegírónak adnál, mert itt minden apró háttér információra szükség lesz, nem elég azt mondani, hogy pl. írj egy szöveget a napelemről. Ez egy meglehetősen időigényes és komplex folyamat, de a jó hír az, hogy csak egyszer kell elvégezni projektenként ahhoz, hogy sokáig ereményes tudjon lenni.
Egy ilyen háttéranyagokkal, minden szükséges információval előre feltanított custom GPT lehet a megoldás arra, ha nagyobb mennyiségben lesz majd szükség szövegre. Az emberi szem és a folyamatos finomhangolás ekkor sem árt, viszont így a későbbiekben jóval egyszerűbben lehet elkészíteni blog cikkeket, social media posztokat vagy termékleírásokat, illetve nagyjából bármilyen szöveget, amire szükség lesz a későbbiekben.
Érdemes ehhez a megoldáshoz nyúlni, ha
- már kísérleteztél a ChatGPT-vel, de nem igazán vagy elégedett az eredménnyel,
- nagyobb mennyiségű, de egyszerűbb szövegre van szükséged, mint például webáruházad temékleírásai
- kimondottan speciális szakmai anyagot dolgoznál fel (mondjuk egy könyvből szeretnél blogcikkeket)
- és még rengeteg esetben kapóra jöhet, amikor érdemes elgondolkodni rajta
Ha úgy érzed készen állsz, hogy erre a szintre emeld a mesterséges intelligencia használatát, akkor szólj bátran: